top of page

Kürşad Ayaklanması

kursad-ayaklanmasi

Kürşad Ayaklanması Nedir

Kürşad Ayaklanması Kısaca

I. Köktürk devleti 630 yılında yıkılınca bir 50 yıl sürecek Çin esareti başlamıştır. Birçok Köktürk Türkü esir edilmiştir. 


Uzun süre Çin esaretinde olan Türkler bağımsızlıklarını kazanmak ve Köktürk devletini tekrar kurmak için birçok kez isyan girişiminde bulunmuştur. Kürşad ayaklanması ( Kürşad İhtilali) da bu ayaklanmalardan biridir.

 

639 yılında Kürşad ve 39 arkadaşı; Çin hükümdarını ele geçirmek için çok güzel bir plan yapmışlardır. Kürşad ve 39 arkadaşı gece Sarayın dışında pusu kurup Çin hükümdarının saraydan çıkmasını beklemişler. Ama her şey planlandığı gibi olmamış o gün çok şiddetli bir yağmur yağdığından dolayı Çin hükümdarı saraydan çıkmamış. Kürşad planının deşifre olup Çinliler tarafından öldürülebileceğini düşündüğü için geri çekilmemiştir. Kürşad Planını değiştirip 39 arkadaşıyla birlikte Çin sarayına sardırmış. Çin askerleriyle yiğitçe çarpışan Kürşad ve arkadaşları Çinlilerin kalabalık olduğunu görünce istemeye istemeye geri çekilmek zorunda kalmıştır. Çin askerleri Kürşad ve arkadaşlarını takip etmeye başlamış. Kürşad ve arkadaşları kaçarken  geçeceği köprü fırtına ve yağmurdan dolayı yıkılmış.  Kürşad ve arkadaşları ırmağın dibinde Çinliler tarafında katledilerek öldürülmüştür. Talihsizlikler yüzünden Kürşad ayaklanması başarıya ulaşamamış 40 kahraman Türk vahşice şehit edilmiştir.

Kürşad ve arkadaşlarının başlattığı Kürşad ayaklanması başarılı olamadıysa da Türk tarihi açısından önemli bir yeri vardır. Çünkü Kürşad Ayaklanması (Kürşad İhtilali ) Türk tarihinde ilk bağımsızlık ayaklanması (ilk bağımsızlık mücadelesi) olmuştur. 

 

Kürşad ayaklanması da sonra olacak  başka ayaklanmalara öncülük etmiştir. Bu ayaklanmalardan başarıya kavuşan ayaklanma Kutluk Kağanın başlattığı ayaklanmadır. Kutluk Kağan insanları örgütleyerek 682 yılında isyan etmiş sonunda II. Göktürk devletini ( Kutluk devletini ) kurmuştur. 

Kürşad Ayaklanması İle İlgili Sorular

Soru: Aşağıdakilerden hangisi Kürşad ayaklanması hakkında doğru bir bilgidir?


A) Türklerin dini ilk ayaklanmasıdır

B) 900 senesinde olmuştur

C) Türklerin ilk bağımsızlık mücadelesidir 

D) Başarıyla sonuçlanmış bir ayaklanmadır

E) Uygurlarda görüşmüş bir ayaklanmadır

Cevap: Kürşad ayaklanması (Kürşad İhtilali ) Türklerin İlk bağımsızlık mücadelesidir. ilerde olacak bir çok ihtilal hareketine öncülük eden bir ayaklanmadır..  Cevap: C

Soru: Kürşad ayaklanması aşağıdaki devletlerden hangisine karşı yapılmıştır?


A) Çin

B) Kırgızlar

C) Uygurlar

D) Moğollar

E) Hazarlar

Cevap: Kürşad ayaklanması (Kürşad İhtilali ) Çinlilere karşı yapılmıştır. Kürşad ve 39 arkadaşı; Çin hükümdarını ele geçirmek amacıyla isyan etmiştir. Cevap: A

bottom of page